Osobiście nie zgadzam się ze zdaniem pisarza niemieckiego Hansa Habe, który napisał: „Świat to 1% dobra, 1% zła i 98% tego, co pośrodku”. W istocie ten stary świat wraz z jego tymczasowymi mieszkańcami wcale nie jest tak neutralny! Zatem, gdy jesteś przewrażliwiony, łatwo znajdujesz wiele prawdziwych lub urojonych okazji do przesadnego reagowania, okazujesz niechęć, która szybko zmienia się w gniew. Uraza i gniew, czy to stłumione, czy okazywane gwałtownymi wybuchami złego humoru, wyczerpują emocjonalnie, fizycznie, umysłowo i duchowo. A ponieważ wyczerpują, pociągają za sobą wielkie straty! Interesujące słowa na ten temat wypowiedział Marek Aureliusz: „Gniew jest oznaką słabości. Rani i wywołuje grymas twarzy”. Spróbuj, Czytelniku, odpowiedzieć na następujące pytania:
Czy jesteś przewrażliwiony? | Czy łatwo jest zranić Twe delikatne uczucia? Czy każda, bodaj przypadkowa obraza znajduje odbicie na Twojej j twarzy? Czy w sferze emocjonalnej jesteś wrażliwy? Czy najlżejsza rana sprawia Ci ból i jątrzy się, dając początek rozległej infekcji w postaci urazy i gniewu? Czy mimowolnie wcierasz w tę ranę sól, utrudniając proces gojenia?
Nie szkodzi, jeśli odpowiedziałeś nawet 5 razy tak. Możesz osiągnąć spokój, ponieważ istnieją metody, które Ci pomogą. Musisz mianowicie zdobyć się na odrobinę wytrzymałości emocjonalnej. Skorzystaj więc z następujących, genialnie prostych metod. Zignoruj to! Generał amerykańskiej marynarki wojennej Smedley Butler, „Szatan”, opowiadał, że obrzucano go wszelkimi możliwymi obelgami. Ale czy to go obrażało? Nie! Podchodził do sprawy tak: „Kiedy słyszę, że ktoś obrzuca mnie obelgami, nie zadaję sobie nawet trudu, by sprawdzić, z kim mam do czynienia”.
